Zalety księgarni internetowych

Od kilkunastu lat mówi się w mediach o kryzysie związanym z czytelnictwem. Statystyki pokazują, że coraz mniejsza liczba osób czyta choćby jedną książkę rocznie. Z drugiej strony różnego rodzaju analizy branży e-commerce wskazują sprzedaż książek jako jedną z bardziej popularnym i opłacalnych działalności. Odstawiając na bok ten paradoks skupmy się na tym, dlaczego księgarnia internetowa jawi się jako zdecydowanie lepszy wybór niż księgarnia stacjonarna.

Ta pierwsza przede wszystkim pozwala na wydanie zdecydowanie mniejszej ilości pieniędzy. Prowadząc tego typu działalność nie trzeba ponosić pewnych kosztów, które są charakterystyczne dla tych tradycyjnych, lokalnych księgarni. Mowa tu chociażby o lokalu, który może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych każdego miesiąca. Do tego dochodzi koszt zatrudnienia pracowników oraz koszt wyposażenia. Książki muszą być zaprezentowane odwiedzającym w sposób jak najbardziej atrakcyjny. Ważne jest, aby znalezienie szukanej książki nie nastręczało zbyt wielu trudności.

Księgarnia online może sobie pozwolić na obniżenie wielu kosztów. Na magazyn można w niektórych przypadkach przeznaczyć nawet i jedno pomieszczenie we własnym domu. Biznesy takie prowadzone są często z domu, pakowaniem oraz wysyłaniem paczek z książkami zajmuje się sam właściciel lub co najwyżej dodatkowo zatrudniony przez niego pomocnik. Koszta jakie z tego tytułu ponosi są jednak zdecydowanie niższe. Dlatego może sobie pozwolić na to, by książki sprzedawać taniej, a wciąż na tym dobrze zarabiać.

Zakup książek przez internet pozwala także na dokonanie wyboru spośród znacznie większej liczby pozycji. Można wybrać interesującą nas kategorię i segregować książki według wielu różnych kryteriów. Często wykorzystywaną opcją jest sortowanie według oceny czytelników. W księgarniach internetowych osoby, które już daną książkę kupiły i przeczytały mogą dodać swoją opinię lub recenzję. Na tej podstawie można zdecydować, czy również chcemy zakupić daną pozycję, czy może jednak z niej zrezygnujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ