Nauka poprzez zabawkę na przykładzie klocków edukacyjnych

Czas spędzony na zabawie to dla dziecka jedna z najważniejszych czynności w pewnym wieku. Specjaliści przestrzegają jednak, aby zachęcać dzieci do zabaw edukacyjnych, ponieważ to właśnie wtedy mają one okazje poznawać świat, ćwiczyć swój umysł, zdolność ruchową, a nawet wzmagać kreatywność. Doskonałym wyborem w tym przypadku będą klocki edukacyjne, czyli specjalne zestawy oparte na bazie współpracy z psychologami dziecięcymi i rodzicami.

Na czym polega edukacja poprzez zabawę?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje klocków edukacyjnych. Marki zajmujące się produkcją tego typu asortymentu dbają o to, aby były one przede wszystkim atrakcyjne dla maluchów, a cały widz tkwi w tym, aby nauka przebiegała samoczynnie i bez wyraźnego zasygnalizowania, że będzie to czas spędzony właśnie na tym. Dzieci, które zaczęły już chodzić do szkoły, kojarzą ją często negatywnie oraz mają pewne poczucie obowiązku. Wracając do domu, nie chcą już zazwyczaj słyszeć o dodatkowych godzinach poświęconych nauce, dlatego klocki edukacyjne muszą im kojarzyć się przede wszystkim z zabawą i miło spędzonym czasem.

Jak wybrać odpowiedni zestaw?

Takie zestawy najczęściej składają się z kilku różnych grup elementów. Znajdą się tutaj oczywiście klasyczne klocki edukacyjne – https://klocki.edu.pl/pol_m_Klocki-wg-rodzaju_Klocki-edukacyjne-477.html, z których trzeba coś zbudować, jednak pomimo, że można ich używać wedle własnej wizji, to producent proponuje mini gry oraz instrukcje, w jaki sposób korzystać z takiej zabawy. Najczęściej jest to związane z koniecznością ułożenia konkretnych klocków na swoje miejsca. Aby wykonać zadanie, trzeba przemyśleć każdy ruch lub na przykład odgadnąć zagadki, działania matematyczne itd. Dobry pomysłem jest również wprowadzenie elementu rywalizacji, który dodatkowo pobudza dzieci do działania.

Dobierz zabawkę do wieku!

Specjaliści potwierdzili skuteczność działania klocków edukacyjnych, a marki zajmujące się produkcją zabawek dla dzieci oraz gier planszowych szybko wykorzystały tę niszę. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych zestawów klocków edukacyjnych, a to, jaki wybierzmy, powinno być podyktowane przede wszystkim wiekiem dziecka. Na opakowaniach można znaleźć przedział wiekowy, sugerowany przez producenta. To pozwala jak najlepiej dostosować klocki edukacyjne do wieku ich użytkowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo małych dzieci, które mogłyby połknąć mniejsze elementy. To właśnie dlatego dobrze jest, gdy zabawa będzie nadzorowana przez rodzica lub opiekuna. Dodatkowo jest to także dobry sposób na spędzenie wartościowego czasu ze swoim dzieckiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ