Wakacje na Kubie

Kuba, a właściwie Republika Kuby położona jest na wyspie w Ameryce Północnej na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Największą wyspą republiki jest Kuba, na której znajduje się stolica, Hawana.
Kuba – wakacje
Kuba kusi białymi plażami, które swój kolor zawdzięczają jasnemu, delikatnemu piaseczkowi, pięknem przyrody, rumem, cygarami, rafą koralową i gorącym klimatem.
Na Kubie wciąż brakuje dostępu do najnowszych technologi, co również kusi turystów. Dostęp do internetu co prawda można już na Kubie spotkać, ale jego jakość i szybkość pozostawia sporo do życzenia, jest więc niepolecany. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że czas w tym kraju zatrzymał się lata temu. Kuba sławna jest ze swojej rewolucji, której spuścizna wciąż jest tam żywa i odczuwalna w stylu życia mieszkańców, puste półki w sklepach oraz kult sławnego Che Guevary, co dla nas, Polaków może być nieco kontrowersyjne. Zauważą to turyści, którzy wyjdą poza granice kurortu, w którą się zatrzymają. Na ulicach można nawet dostrzec dawne hasła propagandowe, ale również dużą otwartość i przyjazność lokalnej ludności. Kuba jest dobrym miejscem nie tylko dla ludzi zaintrygowanych rewolucją kubańską czy miłośników leżakowania na pięknych, gorących plażach, ale również dla miłośników motoryzacji, gdyż na każdym kroku na kubańskich ulicach można napotkać lepiej lub gorzej zachowane zabytkowe auta.
Wyjeżdżając na Kubę trzeba pamiętać o różnicach kulturowych oraz o tym, że wbrew temu, co może nam się wydawać po wyglądzie kurortów, niestety Kuba jest naprawdę biednym krajem i możemy się niestety nieprzyjemnie zaskoczyć po wyjściu na ulicę.
Jeśli chodzi o jakość usług medycznych na Kubie, to niestety jest słaba. To również może przenieść nas do przeszłości, ponieważ brak jest tam wykwalifikowanego personelu medycznego, a także podstawowych leków.
Kuba kusi turystów przez cały rok dzięki swojemu tropikalnemu klimatowi, który już został wspomniany. Jest tam gorąco przez cały rok, jeśli jednak nie lubi się deszczu lub podejrzewa się, że opady mogą przeszkodzić w korzystaniu z uroków Kuby, najlepiej wybrać się tam późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, ponieważ od późnej wiosny aż do października na Kubie trwa pora deszczowa, w okresie której zazwyczaj wieczorami występują intensywne opady deszczu w trakcie których zdarzają się burze. Opady jednak nie są długie, trwają do dwudziestu – trzydziestu minut po których pogoda ponownie się poprawia, jednak temperatura spada. Amplitudy między nocą a dniem nie są jednak drastycznie odczuwalne.
Można powiedzieć, że jednym z najpopularniejszych zwierząt na Kubie są komary. Znajdują się one dosłownie wszędzie, warto więc zabrać ze sobą środek przeciw tym owadom, ponieważ na miejscu możemy mieć problem z jego zakupem. To samo tyczy się kremu z filtrem UV. W związku z panującym na Kubie klimatem nie należy bagatelizować tego środka ostrożności.
W sezonie pory suchej na Kubie jest zdecydowanie dużo więcej turystów, właśnie przez brak deszczy i burz, a także huraganów. Jeśli jednak zdecydujemy się wybrać na Kubę w porze deszczowej, aby na swojej drodze napotykać mniej turystów nie musimy obawiać się huraganów. Poważne w skutkach wybryki pogody zdarzają się naprawdę bardzo rzadko, średnio co kilka lat. Uderzają najczęściej we wschodnią część wyspy.
Jeśli planujemy wycieczkę na Kubę musimy dokonać pewnych formalności związanych z wyjazdem, Kuba przecież nie leży na terytorium Unii Europejskiej, potrzebujemy więc odpowiednich dokumentów. Aby udać się na Kubę w celach turystycznych potrzebujemy ważnego paszportu oraz tak zwanej Karty Turysty. Jeśli decydujemy się na wycieczkę z biura podróży, formalności związane z wydaniem Karty Turysty załatwia właśnie owe biuro, a jej cena jest wliczona w koszt wycieczki, natomiast jeśli decydujemy się na samotną wycieczkę, najczęściej Kartę Turysty załatwiają nam linie lotnicze, a jej cena wliczona jest w cenę biletu lotniczego. Kartę Turysty należy okazać na lotnisku tuż po lądowaniu. Po okazaniu trzeba będzie również wypełnić odpowiedni formularz, w którym będziemy musieli podać między innymi kwotę gotówki jaką dysponujemy.
Na Kubie obowiązują dwie waluty. Jest to peso kubańskie oraz peso wymienialne. Kubańczycy na co dzień posługują się peso kubańskim. Peso wymienialne przeznaczone jest dla turystów, którzy na Kubę przybywają. Kiedy na miejscu udamy się do kantoru aby wymienić walutę, musimy mieć przy sobie dowód tożsamości.
Dla każdego potencjalnego turysty ważną informacją będzie fakt, że Kuba jest bardzo tania, za kawę czy ciasto w kawiarni zapłacimy dosłownie kilka groszy po przeliczeniu na złotówki.
Kuba jest krajem dość egzotycznym, ważna więc jest także informacja na temat obowiązkowych szczepionek dla turystów. Więc czy istnieje obowiązek szczepień przed wyjazdem na Kubę? Nie. Nie musimy się szczepić.
Spędzając wakacje na Kubie możemy czuć się bezpiecznie, ale ważne jest pamiętanie o tym, by nie afiszować się ze swoim stanem posiadania, szczególnie gdy wybierzemy się na samotny spacer ulicami i uliczkami większego miasta czy też samej stolicy. Co prawda ulice są często patrolowane przez funkcjonariuszy służb mundurowych, jednak nie ma po co kusić losu.
Jeśli wylegiwanie się na plaży nie jest dla nas najlepszym sposobem na spędzanie wakacji i wolimy spędzać wolny czas w ruchu zwiedzając, możemy wypożyczyć samochód. Tak, mimo zacofania i biedy panujących na Kubie są tam wypożyczalnie samochodów dla turystów. Jeśli chcemy lepiej poznać specyfikę wyspy i mentalność mieszkańców, możemy zdecydować się na transport publiczny i autobusy. Trzeba jednak pamiętać, że nie kursują one zbyt często, a bez znajomości co najmniej podstaw hiszpańskiego nie mamy zbyt dużych szans na porozumienie się z mieszkańcami Kuby. Kubańczycy nie mają w szkołach lekcji angielskiego i jego znajomość w ogóle nie jest wśród nich popularna. Możemy mieć nawet problem z zamówieniem posiłku w restauracji po angielsku.

http://www.czas-wakacji.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ