Gry komputerowe a agresja

Gry komputerowe oskarża się o powodowanie agresji, zwłaszcza u dzieci, niemal od początku ich istnienia. Zarówno w czasach, kiedy można było mówić o rozmazanej garstce pikseli, jak i obecnie, w czasach hiperrealizmu i niesamowitej grafiki. Do dnia dzisiejszego wiele rodziców zabrania swoim pociechom grania czy to w konkretnie gry zawierające elementy brutalne, czy jakiekolwiek produkcje. Jednak jak jest naprawdę. Czy gry komputerowe rzeczywiście powodują agresję?

Naukowcy nie mogą się zgodzić

Najbezpieczniej opierać swoje teorie na odkryciach naukowych – jednak co, jeśli różne prace naukowe są ze sobą sprzeczne? Tak jest i w tym przypadku. Można spotkać wiele eksperymentów, w wyniku których ustalono brak korelacji gier komputerowych z agresją, ale też trochę takich, w których taki związek wykazano. Oznacza to, że ciężko dojść do sensownych wniosków.

Musimy pamiętać, że obecnie jesteśmy otoczeni agresją we wszystkich mediach – nie tylko w grach, ale także telewizji. Brutalne filmy spotykają się jednak ze znacznie mniejszymi kontrowersjami niż gry. Fakt, że w filmie agresja dzieje się mimowolnie, a w grze musimy nacisnąć lewy przycisk myszy, aby wystrzelić pocisk, nie ma szczególnego znaczenia.

Immersja w grach nie jest ogromna i nawet małe dzieci zdają sobie sprawę, że pociągając za spust w grze, nikomu nie robią krzywdy, a jedynie niszczą wirtualnego przeciwnika. Ta świadomość sprawia, że argument „gry uczą zabijania” traci podstawę. Gracze zdają sobie sprawę z faktu, że gry nie są prawdziwym życiem i nie należy ich emulować.

Zdarzają się oczywiście w tym zakresie wyjątki, ale sam fakt, że część przestępców czy kryminalistów grała w gry, nie oznacza od razu, że to gry są przyczyną ich agresji. Bardziej prawdopodobnymi przyczynami są wychowanie, sytuacja socjoekonomiczna czy po prostu wrodzone skłonności. W końcu poza graniem w gry te osoby mogły mieć mnóstwo innych hobby – na przykład oglądanie horrorów (które mało kto wini o wywoływanie agresji, a oglądają je niekiedy także dzieci i młodzież).

Więcej tego typu interesujących felietonów i artykułów na tematy związane z grami i technologią znaleźć można tutaj: https://techpolska.pl/.

Należy pamiętać o ograniczeniach wiekowych

Fakt faktem, wszystko, co jest nieodpowiednie dla danej grupy wiekowej, może wywołać u dziecka silną reakcję. Nie tylko gry, ale też na przykład wymienione powyżej horrory – często zdarzają się przypadki, kiedy małe dziecko obejrzy straszny film, a potem tygodniami nie może spać. Jakie jest lekarstwo na tego typu problemy?

Dozór rodziców. Mało kto protestuje przeciwko brutalnym filmom, które dziecko może zakupić na płycie w sklepie czy przez Internet tak łatwo, jak kupić grę. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie gry w Polsce mają nadaną kategorię wiekową PEGI. Jeśli rodzic nie pilnuje, czy dziecko gra w gry odpowiednie dla jego wieku, to nie jest to wina twórców (którzy tworzą brutalne gry dla osób dorosłych, zdolnych odróżnić dobro od zła i mniej podatnych na wpływy), a samego rodzica – tak, jak nie można by winić wytwórni filmowej za nakręcenie horroru przeznaczonego dla osób pełnoletnich.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Tech Polska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ